Dzemdības pludmalē un nepaklausīgas vecmāmiņas – Glābēja Aleksandra Ļisicina pieredze Vecāķu glābšanas stacijā

Dzemdības pludmalē un nepaklausīgas vecmāmiņas – Glābēja Aleksandra Ļisicina pieredze Vecāķu glābšanas stacijā

Aleksandrs, kurš savus darba pienākumus nu jau ceturto gadu veic Vecāķu glābšanas stacijā, atklāj, ka pirmā darbā pieteikšanās reize nav bijusi veiksmīga. Tomēr pēc draugu ieteikumiem dokumentus iesniedzis otrreiz. Šajā reizē likumsargs, izvērtējot viņa dotības, novirzīts uz Rīgas pašvaldības policijas Drošības uz ūdens un civilās aizsardzības pārvaldi, lai kļūtu ne vien par policistu, bet arī glābēju. Par pirmo darba gadu Aleksandrs vien nosaka, ka tas bijis grūts, sākot ar uztveres maiņu, beidzot ar fiziskajiem pārbaudījumiem. Kā vienu no grūtībām viņš min iedzīvotāju izrādīto attieksmi pret paša izdarīto pārkāpumu. Bieži vien saņemti nepamatoti pārmetumi, tomēr laikam ejot Aleksandrs aizvien skaidrāk apzinājies, ka pārmetumi nav veltīti viņam – Aleksandram. Cilvēki reizēm ir dusmīgi paši uz sevi, bet caur tevi kā amatpersonu izlaiž savas dusmas.

KO GLĀBĒJS DARA ZIEMĀ?

Peldēšanas sezonā, kas parasti ir no 15.maija līdz 15.septembrim, darbinieki savus pienākumus veic glābšanas stacijās. Savukārt ziemas sezonā daļa no darbiniekiem veic policistu pienākumus, bet otra daļa turpina darbu pie ūdens jeb uz ledus – tiek apsekotas maluzvejnieku iecienītas vietas, mērīts ledus biezums un uzpasēti iedzīvotāji paaugstinātas bīstamības periodā. Apmācību procesā ne vien nācies iemācīties Latvijā dzīvojošās zivju sugas, bet arī vadīt kuteri, laivu un citus transportlīdzekļus. Sarunas laikā likumsargs uzteic priekšniecību, ka bijusi iespēja bez maksas iegūt kuģa vadīšanas tiesības. Turpinot stāstīt par citām darba priekšrocībām, viņš nosaka: “Kurā citā darbā Tu vēl vari paņemt laivu un doties izbraukumā?”. Kā vēl vienu mazo darba prieku viņš atklāj 18.novembra svētkus, kuros likumsargam bijis jādežūrē ar laivu Daugavā. Lai arī bijis jāuzrauga pontonus, uz kuriem atradušās raķetes, uguņošanu ar kolēģiem vērojis no unikāla skatupunkta.

POLICIST, NETRAUCĒJIET ATPŪSTIES! LABĀK PIESKATIET MANUS MAZBĒRNUS!

Izjautājot Aleksandru par spilgtākajiem notikumiem pēdējo gadu laikā, viņš min trīs. Kā pirmo viņš atceras kādu vecmammu, kura ar trīs mazbērniem devusies atpūsties uz Vecāķu peldvietu. Bērni vieni paši devušies peldēties, savukārt pati netraucēti apgūlusies. Drīz pēc tam viens no bērniem pamanīts pie bojām. Puika izvilkts krastā un nodots sievietei, kura tikai tanī brīdī atskārtusi, ka pazuduši arī viņa brālīši. Apsekojot peldvietu, atrasti pārējie mazbērni, kuri nevienam nemanot bija izgājuši no ūdens un aizgājuši labu gabalu no pieskatītājas. Nogādājot mazbērnus sievietei, viņa kategoriski noliegusi, ka mazbērnus neesot pieskatījusi un glābējiem pārmetusi, ka traucējot viņai atpūsties. Likumsargs kā vienu no Vecāķu peldvietas uzraudzīšanas izaicinājumiem min tieši pieaugušo nevērību pret savām atvasēm. Aleksandrs norāda, ka glābējiem jāveic glābšanas darbi, nevis aukļu.

JĀPALĪDZ VISIEM – GAN SIRMMĀMIŅĀM, GAN TIKKO DZIMUŠIEM ZĪDAIŅIEM

Kā vēl vienu ieteikumu, par kuru atpūtniekiem vajadzētu aizdomāties glābējs min – izvērtēt savu veselības stāvokli. Aleksandrs sāk stāstīt par vēl kādu spilgtu gadījumu Vecāķu peldvietā. Likumsargiem norādīta kāda sirma kundze, kurai peldvietā palicis slikti. Savos 90 gados viņa bija nolēmusi sauļoties vairāk kā 30 grādu svelmē tiešos saules staros. Mēģinot piecelties kājās, sievietei sareibusi galva. Līdz ar to uz notikuma vietu izsaukti mediķi, kuri viņai sniedza palīdzību. Drīz vien sirmgalve atguvusies, tomēr mediķu busiņš uzkavējies pie glābšanas stacijas. Mirkli vēlāk atbraucis vēl viens mediķu busiņš. Glābēji atgriezušies pie mediķiem, lai noskaidrotu, kas atgadījies. Sarunas laikā noskaidrots, ka pēc sirmās kundzes atdzesēšanas pie viņiem vērsusies sieviete, kurai sākušās dzemdības. Jaunā māmiņa pēdējās grūtniecības dienās bija nolēmusi doties uz pludmali sauļoties. Par laimi mediķi bijuši turpat uz vietas un sākuši pieņemt dzemdības. “Izvērtējiet savu veselības stāvokli!”, vēlreiz uzsver glābējs.

AR BALTU DRĀNU PĀRSEGTS LĪĶIS

Lai arī nakts maiņas ir daudz mierīgākas un izsaukumu ir maz. Viens no tiem Aleksandram palicis īpaši atmiņā. Glābēju stacijā vērsies kāds pāris, kurš pastaigājies gar jūras krastu. Ziņotāji stāstīja, ka netālu aiz oficiālās peldvietas ieraudzījušu izskalotu līķi. Likumsargs nekavējoties ar operatīvo kvadriciklu devies apsekot norādīto apkārtni. Tumsā meklēšanas darbi noritējuši lēnāk, taču drīz vien glābējs atradis krastā guļošo vīrieti. Tā ķermenis bijis pārsegts ar baltu drānu. Likumsargs vairākas reizes uztaurējis, taču vīrietis nav izkustējies. Tikai tad, kad glābējs pieskrējis viņam klāt, dusošais vīrietis pēkšņi atvēris acis. Pārrunu laikā kungs atklāja, ka atnācis uz jūras krastu izgulēties. “Cerams, ka šogad arī iztiksim bez starpgadījumiem!”, Aleksandrs nosaka, piesitot pie galda.

Pievienojies glābēju komandai: bit.ly/Glābējs

Nokļūšanas iespējas:
Ar Rīgas satiksmes autobusiem
29 Mežciems – Vecāķi
24 Abrenes iela – Mangaļsala (pietura – Pagrieziens un Mangaļsalu)

Ar mikroaubusiem
200 Stacijas laukums – Vecdaugava – Vecāķi
224 Stacijas laukums – Mangaļsala (Pietura – Pagrieziens uz Mangaļsalu)

Ar vilcienu
Rīgas Pasažieru – Saulkrasti vai Skulte (pietura – Vecāķi)