Vai drīkst dedzināt rudenī sagrābtās lapas vai pērno zāli?

Guntis Bērziņš ,
Rīgas pašvaldības policijas Latgales pārvaldes Sabiedriskās kārtības sargāšanas nodaļas priekšnieks

Rudenī daudzi iedzīvotāji īpaši privātmāju un mazdārziņu īpašnieki no kokiem nokritušās lapas vēlas sadedzināt, jo šķiet, ka tas ir vieglākais veids kā atbrīvoties no rudens lapām. Tomēr pilsētās atšķirībā no lauku teritorijām dzīvojamo māju apbūve ir ļoti blīva. Tādēļ, ja katrs īpašnieks sagrābto lapu kaudzi drīkstētu dedzināt, visa pilsētas teritorija būtu dūmos. Turklāt pat tad, ja netiek ņemta vērā nepatīkamā smaka, dedzināšana lielos apmēros kaitē arī dabai. Tieši šī iemesla dēļ Rīgā dedzināt lapas, koku zarus, nopļauto zāli un citus atkritumus ir kategoriski aizliegts.

Minētie ierobežojumi pastāv visā Eiropā, jo starptautiskie normatīvie akti pilsētām uzliek par pienākumu izveidot vietējo regulējumu, kas ļautu rūpēties par dabu.

Likums nosaka, ka par lapu dedzināšanu paredzēts sods no 70 līdz 1000 eiro, tomēr policija ikvienu gadījumu vērtē individuāli – tiek ņemts vērā gan pārkāpuma apmērs, gan pārkāpēja attieksme, gan pārkāpēja pārkāpumu vēsture un citi faktori. Lai gan katru rudeni policija aizvien saņem izsaukumus par lapu dedzinātājiem, jāatzīst, ka iedzīvotāji pamazām kļūst zinošāki, un kopumā šāda veida pārkāpumu skaits gadu no gada samazinās.

Parasti, kad policija saņem izsaukumu par lapu dedzināšanu, pārkāpējs skaidro, ka nezinājis, ko darīt ar savāktajām rudens lapām. Tomēr šī problēma ir risināma savādāk – ja lapas nav daudz, tad tās var izmest savā atkritumu konteinerī vai izveidot kompostu kaudzi, tomēr, ja lapas ir ļoti daudz, tad Rīgas dome jau vairāku gadus pēc kārtas piedāvā iespēju iedzīvotājiem bez maksas nodot sagrābtās koku un krūmu lapas kādā no nodošanas punktiem vairākās Rīgas apkaimēs.